+420 737 820 357 VIP - online kurzy Jak získat SketchUp Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán DATABANKY Seznam kapitol Kontakt ......


Tvorba reálné vizualizace s využitím SketchUpu
Stručný obsah:
Základní 3D model vytvořený ve SketchUpu
– Vizualizace pomocí Render[in]
– Vizualizace pomocí Artlantisu
– Vizualizace pomocí V-ray
– Vizualizace pomocí Kerkythea (zajímavá možnost ZDARMA)
Další možnosti programů pro vizualizaci
Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Při tvorbě reálné vizualizace nejprve vytvoříme 3D model, který pak pomocí různých pluginů (které jsou součást SketchUpu) nebo samostatných programů upravíme do reálné vizualizace. Na níže popsaných řádkách jsou ty nejpoužívanější možnosti.

Základní 3D model vytvořený ve SketchUpu

Pro vytvoření základního pohledu v samotném SketchUpu lze použít několik možností.Tyto možnosti najdeme v paletě nástrojů, která se jmenuje Styly /Styles/. Pomocí těchto stylů je možné zobrazit model drátově, se skrytými hranami i s nastavenou texturou. Tento způsob, ale zdaleka neodpovídá reálné vizualizaci.

Odkaz pro stažení příkladu:>> vizualizace_sketchup.skp <<

Ukázka stylu Shaded With Textures ve SketchUpu pro tvorbu pohledu  – (obrázek níže)

Pokud máme vytvořený model, můžeme přejít k vytvoření reálné vizualizace. Tu je podle mého názoru nejjednodušší vytvořit pomocí pluginu Render[in]. Jsou ale i další možnosti jako například V-Ray, SUpodium, Artlantis, IDX-Renditioner a nebo pomocí Kerkythea (ZDARMA).

Pokusím se některé z uvedených programů na tvorbu vizualizace blíže popsat.Vizualizace pomocí Render[in]

Render[in] je plugin pro SketchUp. To znamená, že po instalaci je součást samotného SketchUpu a reálnou vizualizaci tedy tvoříme v jednom prostředí. Sám ho používám a moji oblibu si získal velmi rychle.  

Je doopravdy jednoduchý a výsledné vizualizace jsou ve vysoké kvalitě. Pokud bych se na to podíval po finanční stránce, tak kombinace SketchUp free s pluginem Render[in] pořídíme za velmi přijatelnou cenu.

Oficiální webové stránky pro Render[in] najdeme >> zde … <<

Ukázka vizualizace s použitím pluginu Render[in]

Originál vizualizace – Render[in] – v plné velikosti >> (2700 x 1800 pixelů) <<

Vizualizace pomocí Artlantisu

Artlantis je samostatný program, který je určen pro vizualizaci. Importovat modely do tohoto programu je možné z AutoCADu, TurboCADu, SketchUpu, ArchiCADu a mnoho dalších programů. Pro import do Artlantisu lze použít formát: SKP, 3DS, DXF, DWG, OBJ, FBX a DWF. Lze zde také tvořit animace, ale pro tuto činnost potřebujeme kompletní Artlantis Studio. Program je tedy dostupný ve dvou verzích a to:

1) Artlantis Render       (tvorba vizualizace)
2) Artlantis Studio         (tvorba vizualizace a animace)

Pokud potřebujeme dělat vizualizace nebo animaci 3D objektů na profesionální úrovní, tak je tento program podle mého názoru vhodné řešení. Kompatibilita Artlantisu s ostatními programy je hezky zobrazena na obrázku níže.

Oficiální webové stránky pro Artlantis najdeme >> zde … <<

Ukázka animace pomocí Artlantis Studia verze 4

Originál vizualizace – Artlantis – v plné velikosti >> (2700 x 1800 pixelů) <<

Vizualizace pomocí V-ray

V-ray je podobný plugin jak je tomu u Render[in]. To znamená že vizualizaci provádíme přímo ve SketchUpu – jedno prostředí. Obecně řečeno V-ray je určen pro profesionální tvorbu vizualizace. Je to špička v tvorbě 3D vizualizace a všichni ostatní kopírují tento produkt.

Nevýhoda tohoto pluginu je v tom, že neumí vytvořit animaci a také je zde celkem složité ovládání. Z finančního hlediska má vysokou pořizovací cenu, která je srovnatelná s Artlantis R. Já osobně jsem tento plugin pro vizualizaci ještě nepoužil.

Vizualizace pomocí Kerkythea (zajímavá možnost ZDARMA)

Další možností jak tvořit reálné vizualizace je pomocí samostatného programu Kerkythea. Co zde určitě musím zmínit je ta skutečnost, že je ZDARMA. Já osobně tento program nepoužívám, ale podle ukázek vizualizací (které jsou k dispozici volně na internetu) se podle mě vyplatí tento program naučit. Zvládá importy modelů ve formátu 3DS, OBJ, XML a SIA. Pomocí podporovaného formátu 3DS lze tento software použít pro výslednou vizualizaci z různých programů jako je AutoCAD, TurboCAD, ArchiCAD apod. Pokud ho chceme použít ve spojení se SketchUpem je vhodné si doinstalovat plugin do SketchUpu, pomocí kterého vytvoříme soubor XML, který následně importujeme do Kerkythea.

Nejnovější verzi tohoto programu najdeme na oficiálním webu: https://www.kerkythea.net/

Starší verze programu Kerkythea + plugin pro SketchUp (níže):

1) program Kerkythea (ZDARMA) – pro Windows>> program Kerkythea verze 2.0.19 <<
2) plugin pro SketchUp (import do XML) >> plugin SU2KT_verze 3.17 <<

Další možnosti programů pro vizualizaci

  • IDX-Renditioner (samostatný program)
  • SUpodium (součást programu SketchUp – plugin)

Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

Jeden myslel na “Tvorba reálné vizualizace s využitím SketchUpu

  • ()
    Trvalý odkaz

    Velice si cením ,že vaše programy jsou zdarma ,pracuji v programu Sk-Up jen pro své potěšení. Vím že vás to stojí hodně času ,proto ,asponˇ,dík.Luboš

    Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP DATABANKY Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
Share via
Copy link