+420 737 820 357 VIP Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán Seznam kapitol Kontakt

Instalace pluginu pro novější verze SketchUpu (od verze 2014)
Jak nainstalovat plugin pro novější SketchUp ve formátu:

rb ………… skript vytvořený v RUBY
rbz ……… zazipovaný skript vytvořený v RUBY
..

Instalace pluginu ve formátu *.rb  (od verze 2014)


Instalace je v podstatě jednoduchá. Stačí nám nakopírovat plugin do složky Plugin. Složku Plugin najdeme v jiném místě než jsme byli zvyklí u starších verzí SketchUpu (správná cesta je uvedena níže). Po nakopírování pluginu spustíme SketchUp a měli bychom vidět nástroje nového pluginu v nově spuštěném SketchUpu. Pokud by se tyto nástroje nezobrazily je vhodné provést kontrolu jestli je nový plugin (rozšíření) povolen v preferencích.

slozka_plugin_pro_SketchUp_2014

Správná cesta pro instalaci pluginu je (od verze SketchUp 2014):

cesta_instalace_pluginu_2014_a_novejsiInstalace pluginu je nyní vázaná na jednotlivé uživatele počítače. Počítač může používat více osob a každá osoba může mít vytvořena vlastní údaje pro přihlášení do tohoto počítače. V počítačové terminologii se tomuto říká, že každá osoba má svůj vlastní profil pro přihlášení. S tímto profilem uživatele PC souvisí samotná instalace pluginu – kde najdeme složku Plugins.

..

Kontrola povolení pluginu v preferencích SketchUpu

Ve SketchUpu v horním menu klikneme na Window (okna) => následně klikneme na Preferences (preference) => tím se zobrazí okno System Preferences (systémové preference) a zde v levé části vybereme Extensions (rozšíření) => v pravé části zkontrolujeme jestli je u našeho pluginu zatržítko, pokud ne, tak toto zatržítko vytvoříme (viz. obrázek níže).

system_preferences_plugin

..

Instalace pluginu ve formátu *.rbz  (od verze 2014)


Tato instalace je podobná u SketchUpu (verze 8 až 2014).

V tomto případě jde o plugin který je zazipovaný (soubor rbz) a jeho instalaci provedeme pomocí průvodce, který je součást SketchUpu.

Instalaci provedeme, takže v horním menu vybereme Window (okno) => Preferences (Preference) => dále je zobrazeno okno System Preferences a v tomto okně vlevo vybereme Extensions (Rozšíření) => a nyní dole použijeme tlačítko Install Extension …

system_preferences_install_extension

Dále po kliknutí na tlačítko Install Extension …  se otevře okno Otevřít a zde najdeme zazipovaný plugin pro SketchUp a pro spuštění instalace klikneme na tlačítko Otevřít.

okno_open

Tímto bychom měli po určité chvíli úspěšně nainstalovat plugin.

Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

4 komentáře: „Instalace pluginu pro novější verze SketchUpu (od verze 2014)

 • ()
  Trvalý odkaz

  Chcel by som sa opytat. Ak si nainstalujem SKP 2014 budu sa mi zobrazovat vykresy ktore boli vytvorene v SKP 2013?
  Zatial sa mi nepodarilo nainstalovat ziadny plugin. Potrapim sa s tym a po case sa mi to podari ako v inych pripadoch. Co sa mi stava , ze ak si instalujem novy SKP tak mi nakres v starsej verzii (2013) nezobrazuje. Dakuje.

  Reagovat
  • ()
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   pokud nakreslíte nějaký model ve starší verzi např. SketchUp 2013 a následně ho potřebujete otevřít v novější verzi 2014 neměl by zde být problém. Obecně platí, že pokud pracujeme ve starší verzi a potřebujeme následně vytvořený model otevřít v novější verzi není zde problém. Horší je to ale obráceně, pokud potřebujeme model vytvořený ve SketchUpu 2014 otevřít v nižší verzi. Pro tento případ je vhodné model uložit ve SketchUpu 2014 do nižší verzi např. SketchUp 8 a pak je možné výkres otevřít ve SketchUpu 8.

   Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap