+420 737 820 357 VIP Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán Seznam kapitol Kontakt

Tvorba 3D modelu místnosti ve SketchUpu

V tomto návodu si ukážeme, jak nastavíme jednotky v milimetrech, protože tyto jednotky jsou nejpoužívanější, pokud kreslíme interiér. Dále si ukážeme, jak velmi jednoduše je možné vytvořit obvodové zdi, podlahu a strop.

Soubor, který je součást prezentace lze stáhnout zde:
>> 02_ksu_tvorba_3D_modelu_mistnosti.skp <<
 
 

Obsahem tohoto videa je:

– nastavení jednotek v milimetrech (mm)
– vytvoření základny obvodových stěn pomocí nástroje tužka (Line)
– použití nástroje Offset pro obvodové zdi
– vytvoření skupiny
– uložení objektů do hladin
– vytvoření pomocných čar pomocí nástroje metr
– vyřezání otvorů pro okna a dveře
– nastavení kolmého půdorysu


..
Nastavení jednotek v milimetrech je možné provést pomocí dialogu Model Info (viz. obrázek níže). Dále je zde ukázáno, jak správně navolit přesnost /Precision/, krokování (nebo-li jemné uchopení a rolování kolečkem myši) a také zobrazení jednotek u kót.

model_info_jednotkyJde zde také vysvětleno, jak nastavit kolmý půdorysný pohled. Najdeme zde také ukázky různých stylů ať už drátový, se skrytými hranami nebo např. s texturou. Stručně jsem zde také vysvětlil zobrazení různých pohledů (horní, spodní, pravý, levý apod.)

paleta_styly_pohledy

..

Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

9 komentářů: „Tvorba 3D modelu místnosti ve SketchUpu

 • ()
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, pane Rýznar. Jsem zacínající amatérský uživatel Sketchupu a chtěl jsem zhlédnout Vaše videa a nacerpat tak potrebné informace k používání programu.Nicméně po spuštění jakéhokoliv vašeho video-návodu se mi cca po 50 sekundách (úvodní znělka) vypne zvuk. Hledal jsem i na YouTube a dalších stránkách s videonávody a videa se chovají naprosto stejně. Můžete mi prosím poradit, jak Vaše videonávody spustit se zvukem? Predem děkuji.

  Reagovat
  • ()
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   vím o této mojí chybě. Musím si najít čas a jednotlivé videa přetočit, protože nevím kde je chyba. Problém je v tom, že jsem si neudělal zálohu, a proto nějaký čas potrvá než všechny videa opravím. Není to z mé strany záměr, že bych chtěl jednotlivá videa poškodit. Došlo k chybě asi na YouTube a momentálně nejsem schopen pomoci.

   Prosím o trpělivost.

   Reagovat
 • ()
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, prosím Vás, jak se nastaví ve Sketsch upu tabulka, která ukazuje délky, když něco tvořím. Vůbec tu lištu s touhle tabulkou nemám. Děkuju

  Reagovat
  • ()
   Trvalý odkaz

   Pokud myslíte tabulku (neboli okno Entity Info) tak nastavení provedeme takto: v horním textovém menu jdeme do Window => Entiti Info. Pomocí tohoto okna je vidět aktuální velikost pro označenou hranu objektu …

   Reagovat
 • ()
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, koukal jsem na první video – Tvorba místnosti. Jelikož nejde zvuk, nepochytil jsem jak jste odstranil otvor pro dveře.

  Reagovat
  • ()
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   vytvoření otvoru pro dveře lze provést pomocí nástroje Push/Pull (tah/tlak), kterým zatlačíme otvor pro dveře do stěny. Hloubku zatlačení určí tloušťka stěny.

   Reagovat
   • ()
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    také mi nefunguje vytvořit otvor pro dveře nebo okna. Vytvořila jsem si potřebný obdélník z obou stran, jak je na Vašem videu a následně použila nástroj Push/Pull podle tloušťky stěny, ale stejně mi tam zůstala stěna zvenku. Na videu jsem si všimla červeného nápisu Offset …., což se mi neukázalo. Už nevím, v čem by mohla být chyba. Jednoduše vymazat vybranou plochu také nefunguje 🙂
    Děkuji za odpověď

    Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap