+420 737 820 357 VIP Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán Seznam kapitol Kontakt

Základní funkce pro používání plugin-u Truhlář
(psáno pro verzi … plugin Truhlář 2010)

Základní funkce pro používání plugin-u Truhlář jsou:

   • Novy projekt Truhlar
   • Otevrit projekt Truhlar

 

Popis funkce: Nový projekt Truhlar

Pokud chceme při modelování v Google SketchUp používat plugin Truhlář, je nezbytné vytvořit nový výkres přes funkci Novy projekt Truhlar. Tím docílíme plnohodnotné používání tohoto plugin-u.

Nový projekt vytvoříme takto:

File => Novy projekt Truhlar => dojde k zobrazení dialogového okna pro uložení souboru, následně musíme nastavit cestu pro složku, do které bude projekt uložen => a na závěr zadáme název souboru … (= modelu = skupiny)...
Do této složky budou postupně ukládány soubory jako: Nářezový plán (TXT), Soupiska materiálů (TXT), Výkresy (JPG) a další, které budou součástí celého projektu. Cesta pro nastavení složky (kompletně celá) nesmí obsahovat žádné háčky a čárky (českou diakritiku). Pokud se v cestě objeví diakritika, program toto nastavení nepřijme a budete muset cestu opravit nebo zvolit jinou složku.

Každý Nový projekt (který je vytvořen pomocí tohoto plugin-u) je založen na šabloně: sablona_8.

template_sablona_8

Po úspěšném použití funkce: Novy projekt Truhlar se automaticky provedou tyto operace:

 1. Otevře se nový soubor ze šablony plugin-u Truhlář. Tato šablona následně zůstane nastavena jako výchozí i pro běžné používání programu Google SketchUp.

 1. Soubor se uloží do námi vybraného adresáře pod námi zadaným jménem. Pokud již pod zadaným jménem existuje, tak se dotáže, jestli ho může přepsat tímto prázdným modelem.

 2. Kurzor se nastaví na funkci Výběr.

 3. Do složky se nahraje prázdná knihovna se jménem knihovna_materialu.txt. Pokud již ve složce knihovna existuje a není prázdná, tak se dotáže, zda může tuto knihovnu přepsat prázdnou.

 4. Poznamená si do paměti adresu složky projektu, aby do ní mohl ukládat soupisky, výkresy, náhledy apod. Název složky bude program používat v hlavičkách soupisek výkresů jako název projektu.

Popis funkce: Otevrit projekt Truhlar

Pro otevření existujícího projektu je správné použít funkci: Otevřít projekt Truhlar. Pokud použijeme tuto funkci, lze s plugin-em plně pracovat.

Otevření existujícího projektu provedeme takto:  

File => Otevrit projekt Truhlar => dojde k zobrazení dialogového okna pro otevření souboru, dojde k zobrazení dialogového okna pro otevření souboru, následně musíme nastavit cestu do složky, z které bude projekt otevřen => a na závěr vybereme název souboru (= modelu = skupiny).

Po úspěšném použití funkce: Otevřít projekt Truhlar se automaticky provedou tyto operace:

 1. Otevře se označený sooubor

 1. Plugin si poznamená do paměti adresu složky projektu, aby do ní mohl ukládat soupisky, výkresy, náhledy apod. Název složky bude program používat v hlavičkách soupisek a výkresů jako název projektu.

.

Důležité:
Pokud projekt nevytvoříme přes funkci Novy projekt Truhlar, nebo neotevřeme přes funkci Otevřit projekt Truhlar, nebudou funkce tohoto plugin-u aktivní. Jediná funkce, kterou lze použít za všech okolností, je Nastaveni programu Truhlar

.


Dále si něco řekneme o …

Organizace projektu včetně všech souborů v plugin-u Truhlář … >>


Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap