+420 737 820 357 VIP Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán Seznam kapitol Kontakt

Tvoříme skupiny a komponenty ve SketchUpu
..
V dnešním díle si ukážeme jak pracovat se skupinou a komponentem. Proč vlastně vytvořený objekt uložit do skupiny nebo komponentu. Vysvětlíme si, jaký se základní rozdíl mezi těmito objekty. Kdy použít skupinu a kdy naopak komponent. Na závět tohoto dílu si ukážeme jak komponent uložit do okna Components, které slouží pro vložení komponentu do více výkresů (modelů).

Soubor, který je součást prezentace lze stáhnout zde:
>> 06_ksu_tvorime_skupiny_a_komponenty.skp <<
 
 

Obsahem tohoto videa je:

– vytvoření skupiny
– vytvoření kopie skupiny
– vytvoření komponentu
– vytvoření kopie komponentu
– vytvoření unikátního komponentu (komponent stratí dědičnost)
– vysvětlení rozdílu mezi skupinou a komponentem
– určení kdy použít skupiny a kdy naopak komponent
– uložení komponentu do okna: Components


..
Asi nejdůležitějším bodem tohoto dílu je pochopení rozdílu mezi skupinou a komponentem. Skupina je vždy jedinečná, co se týká návaznosti na libovolnou další skupinu. Nepoužívá „dědičnost“ ohledně úprav (nebo-li editace) a není tedy v tomto ohledu nějak závislá na originální skupinu.

U komponentů je to přesně naopak. Pokud vytvoříme komponent a ten následně zkopírujeme, vzniká mezi těmito komponenty „dědičnost“. Tato “dědičnost“ se projevuje tím, že pokud něco změníme u jedné komponenty změna je automaticky provedena i na kopii. Pokud chceme této „dědičnosti“ zabránit, máme k dispozici možnost vytvořit z kopie komponenty unikátní komponentu. Tím u této unikátní komponenty nedochází k automatické úpravě ve vztahu k nějaké další komponentě.

picture_skupina_komponentDále si zde ukážeme velmi praktickou možnost uložení komponenty do okna: Components (viz. obrázek níže). Takto uložený objekt je možné vložit velmi pohodlně do různých výkresů. Je možné si pomocí tohoto způsobu tvořit svoje vlastní objekty a následně z nich vytvořit svoji vlastní databázi. Je vhodné si tuto databázi i následně zálohovat, aby nedošlo k její ztrátě například při znehodnocení harddisku.

picture_okno_components

.

Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

Jeden myslel na “Tvoříme skupiny a komponenty ve SketchUpu

 • ()
  Trvalý odkaz

  Pozdravujem pan Radek,
  Sledujem vaše videa atd. Vo videu ako tvorime komponenty a skupiny mi nerobi problem ani ako komponentu ulozit do skupiny. Ja ak robim napr. dom urobim obvodove murivo priečky otvory dveri a okien atd. Ja kreslim pomerne detailne suteren, poschodie a podkrovie so vsetkymi oknami a komponentami vybrate z pc alebo si urobim sam komponentu. Stavbu ako zaklady a murivo to je skupina. Pri vkladani komponenty nemam problem. Ide o prichytenie a spojenie oboch casti spolu. Napr. Vzhladom na to , ze cely dom je pomerne velky a zabere vela mMB. tak si jednotlive poschodia chcem zlozit do jedneho vykresu alebo pohladu. Tie povodne nechavam na mieste kde som ich vytvoril.
  Teraz ten problem: Ja som sledoval vsetko ako sa vchadza do a upravuje model ide u m,na modru barvu nie zltu. Potom sa to schova do tej zelenej mlhy. Ani to mi nerobi problem. Ale, ak chcem presumut jednotlive poschodia do jednoho celku tak mi komponenty ostanu na povobnom mieste. Potom ich precne znova kopirujem a vkladam do skupiny.Otazka co uz Vas s nou aj asi otravujem je. Ako ich spojit aby isli komponenty spolu do inej zlozky a tak som zlozil dom po jednotlivych poschodiach. Ja by som urobil vsetko vcelku ale potom je ten subor velmi velky a dlho mi to nacitava a to je strata casu.
  Mne nerobia problem ikony a to aku maju funkciu ale popisky. Niekedy tomu slovu nerozumiem ani CJ. Tie videa a popis je velmi dobry. Niekedy sa stava ze nevidim ako ste si dal na plochu entity info. Je to informacia o prvku?
  Ako a aku funkciu ma Laiers?
  Podlahu a strop si robim tlakom a tahom.

  Prajem vsetkym Prijemny den.

  Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap