+420 737 820 357 VIP Knihy Textury LayOut Školení Renderování Nářezový plán Seznam kapitol Kontakt

Tvorba animace standardními nástroji ve SketchUpu
Animaci – ve SketchUpu vytvoříme pomocí scén. Takže s toho vyplývá, že pro tvorbu animace je nutné nejprve vytvořit samotné scény. Scénu vytvoříme pomocí několika kroků a to konkrétně takto:

Nastavíme model do požadovaného pohledu (lze použít libovolné otočení, překlopení, apod.) => následně klikneme na View (Zobrazení) => Animation (Animace) => Add Scene (Přidat scénu) => tím dojde k zobrazení okna s názvem: Warning – Scenes and Styles. V tomto okně ponecháme jednotlivé hodnoty nastaveny jak je uvedeno na obrázku níže. Následně klikneme na tlačítko Create Scene čímž jsme vytvořili scénu.

warning-_scenes_and_styles

Tímto postupem jsme úspěšně vytvořili první scénu.

Dále je nutné vytvořit ještě další scény, protože výsledná animace je složena s jednotlivých scén. Scény v animaci jsou něco jako body, mezi kterými dochází k samotnému pohybu a tento celkový pohyb je uložen do animace.Animace se skládá z jednotlivých scén vytvořených ve SketchUpu.

 

.

Rychlost animace

Rychlost animace má vliv na samotnou plynulost mezi jednotlivými scénami a také na zpoždění při najetí animace na konkrétní scénu. Proto hodnoty pro animace  nastavíme tyto:

a) plynulost animace nastavíme pomocí kolonky: Enable scene transitions kde jsem zadal hodnotu 2 sekundy.

b) zpoždění animace nastavíme pomocí kolonky Scene Delay kde já osobně nechci, aby docházelo v pozastavení animace.

okno_model_info_animation_setting

Samotné okno s názvem Model info pro nastavení hodnot animace zobrazíme takto:
Klikneme na View (Zobrazení) => Animation (Animace) => Settings (Nastavení).

.

Rozlišení animace

Rozlišení neboli velikost nastavujeme při samotném Exportu animace. Je nutné při exportu nejprve zadat formát *.avi a následně velikost rozlišení nastavíme pomocí tlačítka Options… (viz. obrázek níže).

okno_export_animation

Nastavení hodnot pro rozlišení animace provedeme (po kliknutí na tlačítko Options…) dle obrázku níže. Jednotlivé hodnoty jsou nastaveny defaultně. Pouze jsem upravil hodnoty u šířky (Width) a výšky (Height).

okno_animation_export_option

.

Spuštění animace

Spuštěni animace přímo ve SketchUpu je velmi dobrá možnost, protože si můžeme zobrazit, jak bude vypadat naše výsledná animace předtím než ji exportujeme. Pro spuštění použijeme jednoduchý panel z názvem Animation (viz picture below).

nastroj_animation

Zobrazení panelu Animation:
Klikneme na View (Zobrazení) => Animation (Animace) => Play (Hrát).

.

Uložení animace (Export animace)

Uložení animace do formátu AVI provedeme podle následujících kroků. V horním menu vybereme File (Soubor) =>  Export => Animation (Animace) => následně zadáme cestu kam chceme animaci uložit, název a klikneme na tlačítko Export.

okno_export_animation_2

Následně je spuštěn samotný proces animace (viz. obrázek níže). Jak dlouho bude tento proces probíhat závisí na velikosti modelu (tím myslím … kolik soubor zabírá místa na disku) a také na nastaveném rozlišení výsledné animace. Čím vyšší rozlišení, tím větší velikost výsledné animace a delší čas samotného procesu vytváření animace.

okno_procesu_exportu_animace

Po úspěšném dokončení procesu vytvoření animace si můžeme animaci přehrát pomocí libovolného přehrávače, který podporuje formát AVI.

.

Video-návody pro pohodlné učení SketchUpu

Další užitečné návody najdeme ve VIP sekci pro ZAČÁTEČNÍKY

>> jednoduché učení SketchUpu pomocí video-návodů
>> nepotřebujeme návody číst, ale pouze sledovat konkrétní postupy
>> seznam všech video-návodů najdeme >> zde <<

Další návody pro SketchUp:
Seznam všech kapitol najdete po kliknutí zde …

Radek Rýznar

Nejprve jsem SketchUp začal studovat pro vlastní používání a to zejména pro kreslení interiérů. Pak jsem začal o SketchUpu psát různé rady a tipy. Po nějakém čase jsem se rozhodl vytvořit online video-návody tohoto programu a toto je výsledek ... :) .

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

+420 737 820 357 VIP Knihy Textury Renderování Nářezový plán Kontakt
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap